wieza.org
Zaloguj się

luku karumanta rikuna

luku karumanta rikuna jest krótką grą napisaną na ósmą edycję Nibykonkursu (opisz: nibykonkurs 8). Tytuł oznacza w wolnym tłumaczeniu „Szaleństwo obrazów przekazywanych na odległość”.

setting

Świat LKR to swobodna wariacja na temat historii państwa Inków. W prezentowanej przez autora ścieżce rozwoju wydarzeń Inka dość wcześnie odkryli proch, wskutek pokonali inwazję hiszpańską i uzyskali supremację w mezoameryce.
Doniosłym faktem w historii Czterech Królestw Inka było odkrycie halunitu, które doprowadziło do stworzenia haluwizji – rodzaju interaktywnej sieci telewizyjno-informatycznej, opartej na biotechnologii. Operatorzy haluwizji są wszędzie, polują na sensacje i nagrywają niesamowite wydarzenia za pomocą wszczepionych urządzeń. Obrobiony przez przekazujących obraz przesyłany jest siecią zikkuratów (zasilanych krwią ofiar) do odbiorników w domach, które podłącza się bezpośrednio do rdzenia kręgowego. Brak wtyczki halu uznawany jest za największą zbrodnię i karany jest śmiercią. Jak łatwo się domyślić, gracze w większości przypadków są właśnie takimi kryminalistami.
W tekście znajdziemy odniesienia do Soylent Green, Wielkiego Brata, markiza de Sade i wielu innych dziwactw. Nie jest to, w zamierzeniu, lekka i przyjemna zabawa.

mechanika

Mechanika jest niezwykle prosta, bazuje na Prawie Opowieści – jeśli w Odcinku musi zajść jakieś wydarzenie – to powinno się ono zdarzyć. Jeśli postać urodziła się ze znamieniem w kształcie korony na plecach i spała z wielkim mieczem w kołysce, to pewnie zostanie królem. Szansa jedna na milion udaje się w dziewięciu przypadkach na dziesięć.
Dodatkowym narzędziem są sztony Oglądalności – reprezentują metafizyczną uwagę abonentów, skierowaną na postacie graczy. Za pomocą sztonów gracz może uzyskać automatyczny sukces akcji bądź na jakiś czas przejąć narrację sceny (pamiętajcie jednak, że Abonentów szybko znudzą nieustanne sukcesy postaci).

klimat

 • widowiskowość – najważniejsza jest Oglądalność
 • poczucie zagrożenia – postacie to obcy w obcym świecie
 • upadek i zgnilizna – Cztery Królestwa gniją
 • inność – Inka pozbawieni są moralności i skrupułów, to zimni nie-ludzie
 • dobra zabawa – mimo wszystko, postacie są bohaterami tego świata

informacje

Dyskusja (0)

Losowe

Munchkin 2: Wielosieczn...Munchkin 2: Wielosieczn...: Drugi dodatek do polskiej wersji karcianki [[Munchkin]], Wielosieczny Topór miał premierę 27 sierpnia. Gra składa się ze 110 kart.
Shadowkeep: Gra fabularna rozgrywająca się w świecie fantasy, gdzie "miłośnicy i miłośniczki smoków, rycerzy, skarbów, potworów i magii na pewno nie będą się nudzić." Mechanika oparta jest o rzuty kostką k10, oraz o procentowy poziom trudności (choć sprowadzany do rzutu k10). Plik z podręcznikiem zawiera pdf,...

Powiązane wpisy

 1. Essentia Zaawansowana technologia, trzy planety, 44 miliony obywateli czujących się jedną...
 2. Martwe Legendy Postacie są legendarnymi bohaterami, którzy zmarli i teraz stają przed...
 3. Cienka Linia Western. Z pozoru klasyczny, a jednak odmienny od tego...
 4. Czas waśni Czas waśni to rozbudowany system fantasy przeznaczony dla początkujących i...
 5. Vorago Vorago RPG to darmowa i otwarta mechanika RPG. W założeniach...

Ostatnie zmiany

Brak zmian.

Ostatnio zmienione

 • Oneiros: Karty Wyobraźni : Narracyjno-karciana gra fabularna w świecie Twoich snów.
 • Armie Apokalipsy : Rozgrywająca się w przededniu Apokalipsy gra akcji o zmaganiach zesłanych na świat aniołów.
 • Charakternik: Magią i M... : heroiczne dark fantasy
 • Mythai RPG : Świat i systemy gier fabularnych
 • Zły: Władza, Moc, Nieśm... : nietypowa gra fabularna we współczesności
 • Głębia Przestrzeni