Czas waśni
Czas waśni to rozbudowany system fantasy przeznaczony dla początkujących i średnio zaawansowanych graczy. Grający wcielają się w mieszkańców kontynentu Laruzji, podzielonej i skłóconej krainy nękanej wewnętrznymi sporami i waśniami. System nie narzuca stylu rozgrywki, możliwe jest granie praktycznie w każdym stylu oferowanym przez konwencję fantasy.
Typy scenariuszy:
Czas waśni stworzony został z myślą o trzech głównych typach przygód. Są to:
- Wojna i polityka: w odróżnieniu od większości systemów fantasy, w których bohaterowie zaczynają grę jako postacie z dołów społecznych, w Czas waśni możliwy jest start jako początkujący przedstawiciel wyższej warstwy, np. Dworzanin, Rycerz lub Kupiec. Postacie takie uwikłane są w wielką politykę i intrygi dworskie, co umożliwia im udział w aktywnym kształtowaniu realiów swego świata. Ten styl gry wspierany jest przez dodatek Wojna totalna, opowiadający o udziale i prowadzeniu wojen (opublikowany zostanie na przełomie listopada i grudnia 2009) oraz nienazwany jeszcze dodatek traktujący o zarządzaniu państwami, nieruchomościami i wielkim handlu (przewidywana data publikacji: koniec 2010).
- Handel i kariera: część dostępnych w grze postaci (np. Kupiec, Rzemieślnik, Uczony) rekrutuje się spośród zwykłych mieszkańców świata (warstwy zwykle ignorowanej w RPG). Wcielający się w nich gracze mają możliwość uczestniczenia w wielkim, światowym handlu, zrobienia kariery w świecie gry czy stworzenia własnego ekwipunku. Gra w tym stylu zbliżona jest realiami do akcji popularnej serii anime Spice and Wolf, opowiadającego o przygodach kupców w pseudośredniowiecznej krainie, cyklu książkowego Kupcy i ich żywostatki czy też gier komputerowych z serii Patrician. Styl rozgrywki zostanie bardzo wzbogacony przez nadchodzący, jeszcze niezatytułowany dodatek, traktujący o zarządzaniu państwami, nieruchomościami i wielkim handlu (przewidywana data publikacji: koniec 2010).
- Awanturnicy i poszukiwacze przygód: jest to styl gry polegający na podróżowaniu po całej krainie, walce z potworami, zdobywaniu skarbów etc. Nie różni się on od typowych przygód w dowolnym innym systemie fantasy. Z powodów objętościowych jest to główny styl wspierany przez Podręcznik podstawowy oraz dodatek Magiczne skarby (przewidywana data publikacji: grudzień 2009 – styczeń 2010).
Tworzenie i rozwój postaci:
W celu uproszczenia gry Czas waśni stosuje znane z wielu systemów i gier komputerowych rozwiązanie Rasa + Klasa Postaci oraz Poziomy doświadczenia. Wykorzystując zasady podstawowe stworzyć można bohatera należącego do 8 ras i 22 profesji.
Jednakże decydującym elementem dla kształtu bohatera jest wybór Wad i Zalet postaci oraz zakup za przeznaczone na to punkty dodatkowych Zdolności. Wybór profesji nakłada na Gracza bardzo niewielkie ograniczenia, a o prawdziwym kształcie bohatera decydują zakupione w trakcie tworzenia postaci lub zdobyte podczas gry dodatkowe cechy, pozwalające poważnie zmienić charakter postaci. Wybierane są one z listy kilkuset opcji, dostępnych dla wszystkich ras i klas.
Mechanika:
Mechanika Czasu waśni używa dwóch typów kości: K10 i K6. Większość rzutów odbywa się przy użyciu K10 i mechaniki procentowej. K6 używane jest do obliczania obrażeń i rzutów porównawczych. W niektórych (bardzo rzadkich) przypadkach wykorzystuje się też inne ich rodzaje.
Testy odbywają się poprzez rzut na jedną z 15 statystyk i mają charakter procentowy.
Mechanika jest bardzo prosta, opanowanie jej powinno być kwestią kilkunastu minut.
Świat:
Świat Czasu waśni składa się z kilku kontynentów, jednak akcja gry toczy się wyłącznie na jednym z nich: w Laruzji. Jest to posttolkienowska kraina, podobna nieco do średniowiecznej Europy, czerpiąca głęboko z kanonu literatury fantasy, gier komputerowych, seriali animowanych i podobnych źródeł.
W chwili obecnej większość państw kontynentu stanowią ludzkie królestwa. Są to jednak stosunkowo młode twory, z których wiele bliskich jest barbarzyństwu. Niezorganizowane, rządzone przez skłóconych możnowładców, stanowią słabe, chwiejne organizmy. Wiele z nich, mimo zaledwie kilkusetletniej historii, zdążyło się rozpaść i pogrążyć w chaosie wojen domowych czy dzielnicowego rozbicia. Inne powoli zbliżają się ku załamaniu, w głowach władców kolejnych natomiast goszczą marzenia o podbojach.
Także inne rasy nie utraciły jeszcze swej pozycji w tym świecie, a ich królestwa nadal kwitną. Najaktywniejsze należą do Unseelie, mrocznych elfów. Stworzenia te głęboko wierzą w swą kulturową, fizyczną, magiczną i intelektualną wyższość nad innymi istotami. Jako wybrana przez bogów rasa czują obowiązek wskazania drogi innym, słabszym gatunkom… Lub oczyszczenia świata z tych stworzeń, które upadły zbyt nisko, by pojąć ich wyższość.
Jednocześnie w centrum kontynentu na znaczeniu zaczynają zyskiwać szczepy orków i podobnych stworzeń. Dość prymitywne istoty stopniowo rosną w siłę. Stwory te czekają na nadejście Gładziciela, bytu, który unicestwi wszelką cywilizację i pogrąży świat w pierwotnym barbarzyństwie.
Świat gry wykorzystuje wiele znanych i popularnych motywów, dzięki czemu osoby słabo znające papierowe gry fabularne mogą się w nim łatwo odnaleźć. Dodatkowo w uniwersum gry zawarto wiele smaczków i nawiązań do znanych tytułów z kanonu gier komputerowych, filmów i literatury fantastycznej, co ułatwia stworzenie postaci podobnych do ulubionych bohaterów oraz przeżycie podobnych przygód, jak oni.
Innowacje:
System zawiera pewną ilość innowacji niepojawiających się, lub rzadko występujących w typowych grach w konwencji fantasy. Zaliczyć do nich można:
- rozbudowane zasady tworzenia własnych przedmiotów (wykuwania broni i ekwipunku, tresowania zwierząt, warzenia alchemicznych eliksirów czy zbierania czarodziejskich ziół) oraz archetypy postaci wykorzystujących te zasady w grze (Kupiec, Rzemieślnik, Wiedźma).
- system Wad i Zalet pozwalający łatwo rozbudować tło postaci i czerpać z niego wymierne korzyści w świecie gry.
- Walka społeczna, czyli system rozstrzygania interakcji międzyludzkiej zwiększający w grze szanse postaci nastawionych „na gadanie” (jak np. archetypy Dworzanina, Kupca czy Minstrela), pozwalający realnie osiągnąć sukces w grze z tego typu bohaterami.
- mechanizm przydzielania punktów doświadczenia za sukcesy odniesione poza walką i odgrywanie postaci.
Docelowi odbiorcy:
Czas waśni przeznaczony jest dla młodych graczy, dopiero zaczynających przygodę z RPG, a często również z fantastyką w ogóle, a także miłośników klasycznego, tolkienowskiego fantasy. Gra kierowana jest głównie do osób nastoletnich, znających nie więcej niż trzy systemy. Z tej przyczyny może nużyć starszych graczy, zwłaszcza jeśli używają wyłącznie reguł z Podręcznika podstawowego.
informacje
- forum: oficjalne forum
- strona: oficjalna strona
Bardzo dobry opis. Fajnie, że poradziłeś sobie z formularzem WordPressowym. Zaniedługo będzie dodatkowo łatwiejsza metoda dodawania opisów.
Pracowałem już w Wordpresie, kilku moich klientów używa tego systemu lub podobnych rozwiązań. Znam go raczej słabo i szczerze mówiąc nie cierpię go, nie potrafię też skorzystać nawet z 10% jego możliwości, ale pojedynczą notkę jak widać potrafię dodać.
Niestety, przez podręcznik nie przebiłem się. Ortografia leży. Po nastym przeczytaniu „życie” przez „rz” załamałem się. Co by nie mówić, pisząc to przez „rz” znaczenie się zmienia…